Aktívny oddych s Iengar jogou

LENKA O SEBE

S jogou som sa po prvýkrát stretla počas pôsobenia v Anglicku v 2006 roku.

Priviedla ma k nej snaha o udržanie fyzickej kondície a zdravia . Systematické, cielené a citlivé precvičovanie jogových  pozícii mi pomohlo vyhnúť sa operácii kolena, ktorá mi v dôsledku zranenia z lyžovačky hrozila pár rokov.

Joga a štúdium filozofie jogy sa veľmi rýchlo stali súčasťou môjho každodenného života. Do dnešného dňa som mala možnosť študovať v rôznych kútoch sveta, pod vedením tých  najkvalifikovanejších učiteľov. Absolvovala som 3 mesačný pobyt v Indii, za posledné roky som mala  možnosť pracovať a študovať v Holandsku,Francúzsku,  Kodani, Viedni, a hlavne Kalifornii- s veľkými osobnosťami Iyengar Jogy ako sú Lois Steinberg, John Schumacher, Carrie Owerko, Carolyn Belko, Gitte Bechsgaard, Gloria Goldberg.

V roku 2008 som získala Certificat –  RYT 200 Ashtanga Joga v San Franciscu (Kalifornia,USA).

 O niečo neskôr v roku 2016  (Berkeley, Kalifornia, USA) som sa oficiálne stala Certifikovanou Inštruktorkou Iyengar Jogy -CIYT -ako jedinou v Prešovskom kraji a jednou z veľmi mála na Slovensku.

10 rokov som žila a pôsobila na Karibskom ostrove Svätá Lucia, kde som sa Iyengar joge venovala naplno.

Venujem sa skupinovým, ale aj individuálnym cvičeniam, pri ktorých  kladiem veľký dôraz na prácu v súlade so špecifickými potrebami a možnosťami každého jednotlivca.

 Pravidelne ponúkam špecializované lekcie zamerané na zjemnenie bolesti chrbta, ramien a krku, kolien a bedrových kĺbov a takisto relaxačné hodiny na celkovú fyzickú a psychickú regeneráciu.

Iyengar joga je výnimočná tým, že kladie dôraz na individuálne potreby študentov, zmysel pre detail a precíznosť precvičovania pozícii.  Na lekciách sa využívajú jogové pomôcky- ako tehličky, opasky, deky, stoličky a iné, ktoré slúžia na podporu a umožnenie dosiahnutia jednotlivých pozícii. Vďaka pomôckam si cvičenie môžu vychutnať  aj ľudia zotavujuci sa po zranení, menej ohybní alebo menej  fyzicky zdatní.

Ovládanie tela je vstupnou bránou k ovládaniu mysle a v Iyengar joge rovnako platí, že telo a myseľ sú prepojené. V praxi to znamená, že Iyengar joga je zameraná na rozvíjanie koncentrácie, sily, flexibility a pohyblivosti tela a aj mysle.  Je to joga univerzálna, pre každého bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu.

Iyengar joga je v našich zemepisných šírkach ešte dosť veľkou neznámou. Aj preto je mojou túžbou sprístupniť ju čo najväčšiemu množstvu ľudí. Som presvedčená o jej blahodárnych účinkoch na fyzické,  psychické a duševné zdravie.

Z mojich dlhoročných pracovných, ale aj vlastných skúseností viem, ako veľmi dokáže obohatiť a zlepšiť kvalitu života každého človeka. Workshop bude venovaný precvičovaniu predklonových pozícii v stoji a v sede -aktívnym, ale aj restoratívnym spôsobom.  Život súčastnosti si od nás vyžaduje veľa,či už po fyzickej alebo mentálnej stránke. Okrem toho, že týmito pozíciami sa naťahuje stuhnutý chrbát, posťahované svalstvo nôh, podporuje sa trávenie, uvoľňujú sa bolesti hlavy a nespavosť,pozície v predklone pomáhajú odbúravať nakulminovaný stres a záťaž v tele a mysli.  Predklonové pozície nám pomáhajú nadobudnúť vnútorný pokoj, harmóniu a navodzujú pocit hlbokého kľudu.  Súčasťou Iyengar jogy je využívanie rôznych jogových pomôcok, hlavne pri restoratîvnych pozíciách, aby sa umožnil a prehĺbil pocit uvoľnenia a oddychu v pozíciách.