Jogou k silnejšej imunite!

S príchodom sychravého počasia rozmýšľa hádam každý nad tým, ako posilniť svoju imunitu. Odpoveď je jednoduchá – zacvičte si jogu!

Základným kameňom ľudskej imunity je plne funkčný lymfatický systém. Je súčasťou mnohých orgánov, ktoré sa priamo podieľajú na budovaní našej imunity. Lymfatický systém je tvorený sieťou lymfatických ciev, ktoré transportujú lymfu a tým čistia medzibunkový priestor od nežiaducich látok, baktérií a rôznych častíc ako napríklad odumretých buniek. Lymfa sa potom filtruje v uzlinách a celý lymfatický systém je napojený na krvný obeh.

A prečo cvičenie? Pretože lymfa nie je telom pumpovaná ako krv srdcom. Pohybuje sa po našom tele predovšetkým pomocou sťahov určitých svalov a práve k tomu dochádza práve pri joge, kedy zapájame do činnosti najmä takzvané kostrové svaly. Ďalším pomocníkom pre zlepšenie obehu lymfy sú obrátené pozície – nohy k nebu, stojky na ramenách a podobne. Pri nich je totiž lymfa poháňaná gravitáciou a dochádza tak k zvýšenému odvodu odpadových látok z tkanív, teda k ich čisteniu. A čo iné je imunita než schopnosť nášho tela zbavovať sa zdraviu škodlivých látok a brániť sa pred ich útokmi zvonku? Takže ak chcete prečkať obdobie plné nachladení a chrípok, poriadne si zacvičte a trebárs sa pri tom aj postavte na hlavu.