Pohyb je život.

Hýbte sa! Prečo? Pretože pohyb je život a beh pohybu život nie je… Pohyb je základným prejavom života, prostriedok k zlepšeniu zdravia a kvality života. Vďaka pohybu dochádza k aktivácii orgánov, pomáha metabolizmu, hormonálnej rovnováhe. Pre pohyb je potrebná energia, tú nám dodávajú orgány a pri pravidelnom pohybe sa zvyšuje využitie cukrov ako zdroja energie. Vo svaloch, ktoré sa pravidelne hýbu, prúdi dostatok kyslíku aj výživy, čo podporuje okrem iného aj regeneráciu organizmu, prekrvené svaly podporujú hojenie a vylučovanie škodlivých látok.

Okrem aktivovania skrátených svalov, ktoré majú tendenciu ochabovať, pohyb pomáha premene kostí. Rovnako sa aktivuje aj nervosvalový aparát, dôležitý pre správne držanie tela. Pohyb stimuluje celý nervový systém, ktorý koordinuje činnosť svalov, šliach a kĺbov. Prostredníctvom pohybu sa v našom tele uvoľňujú endorfíny, hormóny dobrej nálady.

V joge sa spočiatku pri cvičení človek zameriava na telo – je to hmotná jednotka, ktorú myseľ dokáže pochopiť. Ak telo nie je pravidelne v pohybe, začína sa meniť, stáva sa náchylné na bolesť. Prirodzené pohyby, ktoré potrebujeme preto, aby sme správne fungovali, miznú. Postupne sa telo dostáva do fázy, kedy mnohé veci nedokáže a rôzne obmedzenia vyvolávajú rôzne emocionálne pochody. Človek cíti výčitky, depresie, je náchylný na rôzne psychické choroby.

Pri cvičení jogy neraz človek ostane prekvapený, koľko má vlastne svalov, o ktorých doposiaľ ani netušil. Všetky energetické dráhy tela sa sústreďujú v chrbtici a tým, že joga chrbticu preťahuje, zmierňuje tlak medzi jednotlivými stavcami, čím na ne pôsobí preventívne a aj liečivo.

Pri jogovom pohybe stláčame a znovu uvoľňujeme vnútorné orgány a svaly. V nich potom efektívnejšie prúdi krv, srdce tak zvýši svoju aktivitu, aktivizujú sa aj pľúca a spolu sa tak vytvára priestor pre podporu imunity a správne fungovanie každej bunky v tele.

Pri joge nezaháľa ani naša nervová a hormonálna sústava. Pokiaľ v tele nedôjde k uvoľneniu stresových hormónov, zostávajú v krvnom obehu a postupne spôsobujú zdravotné problémy.